Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Podcasty

Czasami zdarza nam się udzielić wywiadu radiowego, co poszerza krąg zainteresowanych naszą działalnością. W ostatnim czasie zawiązała się przyjemna współpraca z redaktor Dorotą Stabik z Polskiego Radia Katowice, która najwidoczniej upodobała sobie nasze miasto ze względu na ciekawe historie, które się tutaj wydarzyły w przeszłości. Poniżej prezentujemy nagrania zrealizowane w Piekarach Śląskich. Mamy nadzieję, że przypadną Wam do gustu i będziecie do nich wracać regularnie. Obiecujemy, że ta lista będzie się powiększać.

REPORTAŻE RADIOWE

By nie pozwolić wygrać złu
Irena Gut-Opdyke była młodą dziewczyną kiedy wybuchła II wojna światowa. Mimo, że sama wiele wycierpiała zaryzykowała swoje życie i podjęła się ratowania kilkunastu Żydów. Choć w obecnych Piekarach Śląskich mieszkała tylko chwilę to miejscowi bibliotekarze zasadzili dla niej drzewko pamięci. Inicjatorem tej akcji był opiekun Izby Regionalnej w Piekarach Śląskich, Łukasz Żywulski. O tym czego dokonała Irena chętnie opowiada także jej jedyna córka, Jeannie Obdyke Smith, która mieszka w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Reportaż Doroty Stabik ” By nie pozwolić wygrać złu” w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.

Sprawiedliwa Irena
Choć w obecnych Piekarach Śląskich mieszkała tylko chwilę to miejscowi bibliotekarze zasadzili dla niej drzewko pamięci. Irena Gut-Opdyke znalazła się w gronie Polaków odznaczonych tytułem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, z narażeniem życia ratowała Żydów skazanych przez Niemców na zagładę w okresie II wojny światowej. Jej historią zainteresował się opiekun Izby Regionalnej w Piekarach Śląskich, Łukasz Żywulski. Reportaż Doroty Stabik „Sprawiedliwa Irena” w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.

Moja najdroższa Mary
Miłość na odległość. Miłość, w którą wkracza wojna. Taka historia trafia do nas dziś jak nigdy przedtem. Ponad 150 listów Pawła Słani do narzeczonej, to przede wszystkim kronika miłosna, ale także kronika życia w Polsce u progu II wojny światowej. To niestety także historia tragicznych losów żołnierzy. Te listy wiele lat przeleżały w pudełku, w miejskiej bibliotece w Piekarach Śląskich, aż przemówiły do Łukasza Żywulskiego, kierownika biblioteki i opiekuna Izby Regionalnej. Listy Pawła Słani można już przeczytać w formie książki. Jej promocję odbyła się w dniu 110. rocznicy urodzin Piekarzanina. „Moja najdroższa Mary” reportaż Doroty Stabik, w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.

TAJEMNICE KAMIENIC

Karczma Józefa Wydry w Piekarach Śląskich - Dąbrówce Wielkiej, ul. Jagiellońska 138
W ramach Tajemnic Kamienic przenosimy się dzisiaj do Piekar Śląskich, a dokładniej do dzielnicy Dąbrówka Wielka. Budynek przy Jagiellońskiej 138 w porównaniu z sąsiednimi domami jest duży. Wizualnie nie robi jednak większego wrażenia, to zwykła ceglana kamienica. Wiąże się z nią jednak burzliwa historia, Dorocie Stabik opowiada ją Karol Chwastek ze Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności. Muzycznie audycje zrealizował Jacek Kurkowski.

Budynek dawnych drukarni w Piekarach Śląskich, ul. Bytomska 176
W ramach Tajemnic Kamienic odwiedzamy jedną z głównych ulic w Piekarach Śląskich – ulicę Bytomską. Budynek pod numerem 176 nie jest ani zdobny ani okazały. W tym miejscu jednak przez wiele lat prowadzona była działalność bardzo ważna dla wzmocnienia polskiej tożsamości narodowej. Te historię Dorocie Stabik opowiada Łukasz Żywulski, opiekun miejscowej Izby Regionalnej. Muzycznie audycję zrealizował Jacek Kurkowski.

Sklep z dewocjonaliami Kazimierza Schaefera, ul. ks. Jana Ficka 3
W ramach „Tajemnic Kamienic” przenosimy się do Piekar Śląskich na ulicę księdza Jana Ficka 3. Kiedyś na tym budynku było pełno rzeźb, a wewnątrz znajdował się sklep z pamiątkami. Historię Kamienicy Schaeferów opowiedział Dorocie Stabik autor książki o losach tej rodziny, Zygmunt Schaefer. Muzycznie audycje zrealizował Jacek Kurkowski.

"Kuźnia" Augusta Glazowskiego, ul. Kalwaryjska 51
Przechodzący przez Piekary Śląskie prawdopodobnie nie zwrócą uwagi na ten budynek. Jednak kamienica przy Kalwaryjskiej 51 odegrała ważną rolę w historii nie tylko miasta ale i regionu. W ramach Tajemnic Kamienic, Dorocie Stabik opowiada o tym pasjonat historii Leszek Bensz z Piekarskiego Werku.

Dom rodzinny ppor. rez. Pawła Słani, ul. Gimnazjalna 2
Budynek, o którym dzisiaj rozmawiamy nie zachwyca przechodniów. Zwykła czerwona cegła i prosta konstrukcja. Tutaj jednak urodził się i wychował wyjątkowy człowiek. Historię związaną z domem przy Gimnazjalnej 2 w Piekarach Śląskich Dorocie Stabik opowiada Łukasz Żywulski, opiekun miejscowej Izby Regionalnej. Muzycznie audycję zrealizował Jacek Kurkowski.