Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Podaruj zbiory

Każdy z nas przechowuje w domu - gromadzone przez lata, przechowywane troskliwie w albumach, szufladach, teczkach, skrzyniach i pudłach - rodzinne pamiątki po swoich przodkach. Czy kiedykolwiek zastanawiali się Państwo, co się z nimi stanie, gdy przestaniemy się nimi opiekować?

Izba Regionalna przy Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich działa nieprzerwanie od 1993 roku. Placówka od początku skrupulatnie gromadzi, opracowuje i pokazuje na wystawach zbiory kilku pokoleń mieszkańców miasta. Trud włożony przez dziesiątki osób, które dorzuciły swoją cegiełkę do ratowania historycznego dziedzictwa Piekar Śląskich powinien być zawsze powodem do dumy mieszkańców miasta.

Mając na uwadze troskę o lokalną tradycję i historię, chcielibyśmy zachęcić Państwa do intensywnej współpracy. Do zbiorów Izby Regionalnej przyjmiemy wszystko, co wiąże się z przeszłością miasta i jego mieszkańców. W szczególności interesują nas: legitymacje, fotografie, dokumenty, rękopisy, mapy, czasopisma, pocztówki, pamiętniki, kroniki, książki, listy, dyplomy, albumy, świadectwa i różnego rodzaju „silesiana”. Cenne będą również przechowywane często w domach dewocjonalia, sprzęty i przedmioty życia codziennego. Czasami nawet niepozorne, nieduże i zakurzone przedmioty, po odpowiednim opracowaniu i konserwacji, zyskują drugie życie.  

Jednocześnie informujemy, że nie możemy od Państwa kupić tych zbiorów, ale zapewniamy, że nie będą Państwo żałowali swojej decyzji o przekazaniu pamiątek do Izby Regionalnej w Piekarach Śląskich. Decydując się na ten krok zyskują Państwo miano darczyńców pamięci - osób bezinteresownie oddanych społecznej archiwistyce dla dobra przyszłych pokoleń. To dzięki Państwa decyzji świadectwa przeszłości zostaną umieszczone w bezpiecznym miejscu. Zostaną w profesjonalny sposób opracowane i w przyszłości także zdigitalizowane i opublikowane w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej, z pełnym poszanowaniem praw autorskich i dóbr osobistych.

Przy okazji zwracamy się do Państwa z apelem. Może zauważyli Państwo, że gdzieś na strychu lub w piwnicy pozostawione są cenne historyczne zbiory bez opieki, nikt się nimi nie interesuje i grozi im zniszczenie. W takiej sytuacji prosimy o telefon. Postaramy się wszelkimi sposobami uratować pozostawione bez opieki materiały.

W jaki sposób można przekazać zbiory do Izby Regionalnej?

- kontakt telefoniczny (32 767 59 75) w godzinach 8:00-15:00.
- kontakt mailowy: instruktor@biblioteka.piekary.pl
- kontakt przez Facebook: www.facebook.com/izbapiekary