Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Zaproszenie na jubileusz

Utworzono dnia 11.09.2023

Miejska Biblioteka Publiczna im. Teodora Heneczka, Miejski Dom Kultury w Piekarach Śląskich i Wydawnictwo Hm... zapraszają 19 października 2023 (czwartek) roku o godzinie 17.30 na wydarzenie z okazji 30-lecia istnienia Izby Regionalnej przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Piekarach Śląskich oraz 85-lecia powstania Kółka Miłośników Piekar Śląskich – zalążka działalności regionalistów, muzealników i archiwistów społecznych gromadzących świadectwa z przeszłości.

Wydarzenie odbędzie się w Miejskim Domu Kultury w Piekarach Śląskich przy ul. Bytomskiej 73.

W trakcie uroczystości będzie miała miejsce premiera książki Łukasza Żywulskiego pt. "Izba Regionalna w Piekarach Śląskich. Historia, działalność i zbiory społecznego archiwum miasta i regionu" (Wydawnictwo Książkowe HM) współfinansowanej przez samych mieszkańców miasta i sympatyków piekarskiej placówki muzealnej. Uroczystość będzie także okazją do podsumowania dotychczasowych działań Izby Regionalnej, opowiedzenia o jej bogatych zbiorach oraz wspomnienia osób, które zapisały się na jej kartach.

Honorowy patronat: Sława Umińska-Duraj Prezydent Miasta Piekary Śląskie. 

Wydarzenie uświetni swoim występem Ladies’ Sound Trio.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Wstęp wolny!

Izba Regionalna jest integralną częścią Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Teodora Heneczka. Jej początki sięgają czasów przedwojennych gdy 9 kwietnia 1938 roku zawiązało się Kółko Miłośników Piekar Śląskich z zamiarem utworzenia lokalnego muzeum historycznego. Założycielami organizacji byli działacze społeczni i nauczyciele miejscowych szkół, którym bliskie były ideały przyświecające dzisiejszym archiwistom, bibliotekarzom i muzealnikom. Pierwszą siedzibą Kółka Miłośników Piekar Śląskich był lokal Towarzystwa Czytelni Ludowych w Piekarach Śląskich przy dzisiejszej ul. Popiełuszki 1. Ambitne plany powołania muzeum pokrzyżowała druga wojna światowa, odbierając piekarskim pasjonatom historii prawo do marzeń, a nawet życia. W latach 50. nastąpił w Polsce burzliwy okres rozwoju ruchu regionalnego, który nie ominął również ziemi piekarskiej. W październiku 1959 roku pasjonaci historii miasta powołali Stowarzyszenie Miłośników Piekar Śląskich, które po okresie wzlotów i upadków oraz długoletnich przerw w działalności przekształciło się na początku lat 80. w Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Piekarskiej. Oddolne inicjatywy społeczników skutkowały powstawaniem tymczasowych placówek o charakterze muzealnym, ale bez jakiejkolwiek gwarancji stałego finansowania i długofalowego mecenatu miasta. Dopiero po transformacji ustrojowej i wygaszeniu stowarzyszenia gromadzone przez kilkadziesiąt lat zbiory trafiły decyzją władz samorządowych do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piekarach Śląskich, która 1 maja 1993 roku w budynku biblioteki otworzyła dla zwiedzających placówkę muzealną istniejącą po dziś dzień, ale już w innej lokalizacji i w o wiele lepszych warunkach. Prężnie działająca instytucja zaopiekowała się powierzonymi (często bezcennymi) zbiorami, a następnie rozbudowała je, opracowała, spopularyzowała, zdigitalizowała i co najważniejsze zagwarantowała odpowiednie warunki do ich podziwiania.

SPONSORZY


 


 

LADIES' SOUND TRIO