Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Spacer i wystawa z Wawrzyńcem Hajdą

Utworzono dnia 30.06.2023

8 lipca 2023 roku (sobota) zapraszamy serdecznie do udziału w wydarzeniach upamiętniających postać Wawrzyńca Hajdy w setną rocznicę jego śmierci.

godz. 11:00-13:00 Spacer śladami Wawrzyńca Hajdy

O godz. 11:00 spotykamy się pod kamienicą przy ul. Bytomskiej 169. Podczas spaceru odwiedzimy miejsce zamieszkania, działalności społecznej, a także wiecznego spoczynku i pomnik "Śląskiego Wernyhory" i wysłuchamy ciekawostek z jego życia, które przybliży Jakub Müller. 

godz. 13:00-14:00 Otwarcie wystawy "Dziedzictwo Wawrzyńca Hajdy"

Po zakończeniu spaceru śladami Wawrzyńca Hajdy udamy się do budynku Biblioteki Centralnej przy ul. Kalwaryjskiej 62d gdzie zostanie otwarta wystawa historyczna odsłaniająca najciekawsze fakty z życia jednego z najważniejszych mieszkańców Piekar Śląskich. W trakcie wernisażu przewidziany letni orzeźwiający poczęstunek.

-------

Sobotni spacer i wystawa w ramach projektu "Dziedzictwo Wawrzyńca Hajdy", poza oczywistymi walorami poznawczymi ma charakter integrujący, dlatego materiały merytoryczne i promocyjne zostały zaprojektowane także z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących. Postać ociemniałego Wawrzyńca Hajdy, który przed stu laty odszedł z tego świata będzie teraz także bliżej znana osobom z niepełnosprawnością wzroku, ponieważ do ich dyspozycji zostanie oddana wystawa w trzech wersjach: drukowanej z powiększoną czcionką, brajlem i dźwiękowej (audiobook). Przygotowaliśmy także specjalne ekozakładki z lupą. Wszystkie materiały będą dostępne od 8 lipca 2023 roku. Zapraszamy na sobotnie wydarzenie.

Spacer i wystawa pamięci Wawrzyńca Hajdy

Utworzono dnia 10.07.2023, 21:06

W sobotę 8 lipca 2023 roku odbył się spacer śladami "Śląskiego Wernyhory" zorganizowany w ramach projektu "Dziedzictwo Wawrzyńca Hajdy". Trasa spaceru wiodła od domu, w którym mieszkał bohater naszego projektu przy ul. Bytomskiej 169, poprzez zaułki wokół piekarskiej Bazyliki, ulicę Bytomską, Kalwarię, miejsce wiecznego spoczynku na miejscowym cmentarzu oraz ulicę Kalwaryjską. Zanim zakończyliśmy 2-godzinny spacer i udaliśmy się do Biblioteki Centralnej zatrzymaliśmy się pod kamienicą przy ul. Kalwaryjskiej 51 ("Kuźnia Glazowskiego"), by tam przybliżyć działalność uczniów Wawrzyńca Hajdy, m.in. Agustyna Glazowskiego i Jana Przybyłka. W trakcie spaceru na poszczególnych przystankach poznawaliśmy wybrane wątki z życia i działalności "Śląskiego Wernyhory", recytowaliśmy jego utwory i wypowiedzi, zanotowane w prasie i przekazach ustnych. Nie zabrakło również wierszy "Marka z Chin" (Maksymiliana Jasionowskiego) - najsłynniejszego poety i jednego z najwierniejszych uczniów Wawrzyńca Hajdy. Spacer zakończył się w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Kalwaryjskiej, symbolicznym otwarciem wystawy, w którym wzięli udział m.in. radni Rady Miasta Piekary Śląskie: Helena Warczok, Łukasz Ściebiorowski i Maciej Czempiel. Spacer i wystawa zostały zorganizowane z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących, dla których przygotowaliśmy wersję folderu powiększoną czcionką, wersję dźwiękową (głosu użyczyła dziennikarka Radia Katowice Dorota Stabik) oraz brajlem. Z piekarskiego oddziału Polskiego Związku Niewidomych gościliśmy 8 członków (na czele z panią prezes Anną Kurek) i ich rodziny, którzy z zaciekawieniem słuchali prowadzącego Jakuba Müllera i mimo upału i nierówności terenu wytwale pokonali całą trasę wycieczki. Po wakacjach szykujemy kolejne atrakcje związane z projektem.        

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu "Patriotyzm Jutra".

ZAŁĄCZNIKI: