Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Pomóż nam wydać książkę

Utworzono dnia 10.03.2023

Izba Regionalna obchodzi w 2023 roku jubileusz 30-lecia działalności w strukturach Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich. W tym roku mija także 85 lat od powstania Kółka Miłośników Piekar Śląskich – zalążka działalności muzealników i archiwistów społecznych, którzy obrali sobie za cel gromadzenie pamiątek z przeszłości na poczet przyszłego muzeum historycznego.

Aby uczcić dwie piękne rocznice chcemy wspólnymi siłami wraz z Wydawnictwem Książkowym Hm… i wszystkimi lokalnymi pasjonatami historii wydać książkę, która podsumuje pewien rozdział w historii naszego miasta. W tym momencie publikacja czeka już tylko na redakcję, korektę i druk. Możemy zrobić to wspólnie, by kilkuletnia praca Łukasza Żywulskiego z Izby Regionalnej nie poszła na marne i książka ujrzała światło dzienne. Już raz się to nam udało. Mamy nadzieję, że tym razem również będziemy mogli spotkać się na uroczystej premierze połączonej z obchodami jubileuszu naszej kochanej Izby Regionalnej. 

KLIKNIJ TUTAJ, BY WESPRZEĆ ZBIÓRKĘ

Książka „Izba Regionalna w Piekarach Śląskich. Historia, działalność i zbiory społecznego archiwum miasta i regionu”.

Przygotowywana publikacja jest formą przewodnika po historii placówki i ludziach, którzy ją współtworzyli. Fakt jej powołania był niezwykle istotny z punktu widzenia ochrony dziedzictwa materialnego, historycznego i kulturowego wielu pokoleń mieszkańców Piekar Śląskich. Trud włożony przez dziesiątki osób uczestniczących w gromadzeniu, opracowywaniu i popularyzacji historycznego dziedzictwa powinien być zawsze powodem do dumy mieszkańców miasta. Silny nacisk został położony na społeczny kontekst jej działalności. W publikacji znajdziemy wiele odniesień do idei archiwistyki społecznej, która w ostatnim czasie – dzięki Centrum Archiwistyki Społecznej – przeżywa swój rozkwit i ma przed sobą wielką przyszłość. Z książki dowiemy się, jak wyglądała działalność Izby Regionalnej w zakresie pozyskiwania zbiorów, ich opracowywania, digitalizacji, organizacji wystaw, przygotowywania publikacji, realizacji projektów i popularyzacji wiedzy o regionie wśród mieszkańców. Największą część publikacji stanowi przewodnik po zbiorach z opisem zawartości każdej kolekcji i wyszczególnieniem najciekawszych obiektów.

Premiera książki odbędzie się podczas uroczystych obchodów 30 lat działalności Izby Regionalnej w strukturach Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich. Planowany termin to wrzesień-październik 2023.