Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Piekary Śląskie - miasto na granicy

Utworzono dnia 25.06.2024
Zapraszamy do Piekar Śląskich na trzecie święto Metropolii "Kierunek GZM"
 
Do wyboru są trzy tury w następujących godzinach:
I tura: godz. 10:00
II tura: godz. 12:30
III tura: godz. 15:00
Czas trwania wycieczki: ok. 2h.
 
Wydarzenie jest wyjątkową okazją do poznania Piekar Śląskich i ich walorów poprzez obcowanie z historią, zabawą, grywalizacją i aktywną formą spędzenia wolnego czasu. Główną atrakcją wycieczki będzie możliwość przeniesienia się przysłowiowym wehikułem czasu do realiów miejscowości sprzed ponad 100 lat, którego rytm wyznaczała polsko-niemiecka granica. Uczestnicy wycieczki poczują się jakby żyli w tamtych czasach.
 
Wydarzenie ma charakter dwuetapowy:
Pierwsza część to wprowadzenie do tematu z wykorzystaniem historycznych fotografii, map, starych czasopism i dokumentów, które dodatkowo będzie można zobaczyć na żywo. Lokalni regionaliści Łukasz Żywulski i Leszek Bensz przybliżą uczestnikom historyczne tło i okoliczności podziału Górnego Śląska po plebiscycie i powstaniach śląskich i zaprezentują charakter przygranicznej miejscowości oraz problemy, które się z tym wiązały. Nie zabraknie opowieści o plombowanym tramwaju, kartach cyrkulacyjnych, przepustkach, szmuglowaniu pomarańczy i towarów luksusowych podziemnymi chodnikami górniczymi oraz sensacyjnych potyczkach ze strażnikami granicznymi i policją.
 
Druga część to gra miejska: Jest rok 1935. Piekary Śląskie to miasto tętniące życiem i pełne tajemnic. Po mieście krąży legenda o najsłynniejszym przemytniku tamtych czasów, Woflu Wajsbergu, który ukrył swój skarb tuż przed swoim zniknięciem. Polski wywiad państwowy otrzymuje informacje o istnieniu mapy prowadzącej do skarbu, podzielonej na fragmenty i ukrytej w różnych miejscach w mieście. Waszym zadaniem, jako agentów, jest odnalezienie wszystkich fragmentów mapy oraz rozwiązanie szyfru, który pozwoli wam na odkrycie ukrytego skarbu Wofla Wajsberga. Czy jesteście gotowi na to wyzwanie?
 
Zapraszamy do gry grupy: rodziny z dziećmi, przyjaciół. Jeśli przyjdziecie sami, na miejscu na pewno będziecie mogli dołączyć do jakiejś grupy. Zapraszamy!
Dofinansowano z budżetu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
 
 
 

Piekary Śląskie - miasto na granicy

Utworzono dnia 01.07.2024, 13:01

Po raz trzeci w naszym mieście odbył się Festiwal Mikrowypraw "Kierunek GZM" organizowany przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię. W minioną sobotę mieszkańcy regionu mieli okazję do poznania historii za sprawą prezentacji i gry miejskiej pt. "Piekary Śląskie - miasto na granicy". Nasi przewodnicy Łukasz Żywulski (Izba Regionalna), Leszek Bensz (Piekarski Werk), Karol Baranowski (Wizje przyszłości) zabrali ponad 40 uczestników w podróż do międzywojennych Piekar Śląskich, w których życie toczyło się w cieniu wydarzeń na polsko-niemieckim pograniczu: przemycaniu nielegalnych pomarańczy, potyczek strażników granicznych z przemytnikami i kursów tranzytowych tramwajów. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wysłuchanie naszej historycznej prelekcji oraz wzięcie udziału w grze miejskiej i odnalezienie tajemniczego skarbu legendarnego przemytnika Wolfa Wajsberga. Mamy nadzieję, że spotkane na trasie postacie Urzędniczka Janina, Bibliotekarz Gustaw, Górnik Anatol, Przekupka Rozalia i Bankierka Henryka byli dla Was pomocni i pomogli dotrzeć do tajemniczego skarbu.