Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Panorama Brzezin Śląskich z 1926 roku

Utworzono dnia 14.03.2023
Przed kilkoma dniami, dzięki staraniom Piotra Faulhabera - mieszkańca Brzezin Śląskich i pasjonata swojej rodzinnej miejscowości, trafił do naszych zbiorów wyjątkowy obraz z panoramą Brzezin Śląskich. Widzimy na nim ogród farski, probostwo, kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa, familoki i w oddali wieżę ratusza.
 
Autorem obrazu ukończonego 3 grudnia 1926 roku był pochodzący z Krakowa ks. Leszek Pryliński (1884-1942). Pełnił on funkcję wikarego w brzezińskiej parafii w latach 1926-1928. Co ciekawe, poza służbą w Kościele zgłaszał do Urzędu Patentowego RP swoje wynalazki (oś wykorbiona do pojazdów, zamknięcie boczne butelki, plecy utożsamiające ruchy siedzenia) i promował ideę wynalazczości.
 
W czasie drugiej wojny światowej ks. Pryliński był więziony przez Niemców na Montelupich w Krakowie oraz w obozach koncentracyjnych: Auschwitz-Birkenau (nr obozowy 6171) i Dachau. W 1942 roku całkowicie wycieńczony został przetransportowany do hitlerowskiego ośrodka eutanazji na Zamku Hartheim i zamordowany w komorze gazowej.
 
Obraz został przeniesiony ze szkoły w Brzezinach Śląskich przez Wiceprezydenta Piekar Śląskich Pawła Słotę i przekazany do naszej kolekcji.
 
Dziękujemy serdecznie Panu Piotrowi Faulhaberowi i Panu Wiceprezydentowi Pawłowi Słocie za przywrócenie należytej pamięci uzdolnionemu księdzu, którego los nie oszczędził. Od wczoraj obraz możecie podziwiać w naszej przestrzeni wystawienniczej. Zapraszamy!
 

 

Ks. Leszek Pryliński (1884-1942) - autor obrazu
 

 
Dokumenty z Archiwum Akt Nowych
www.polona.pl