Dziś w Parku Wolności mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w sadzeniu jednego z 80 Dębów Pokoju w ramach obchodów 80 rocznicy Tragedii Górnośląskiej w naszym województwie. Uroczystość poprowadził nasz pracownik Łukasz Żywulski - opiekun Izby Regionalnej, który przybliżył zebranym okoliczności tamtych tragicznych wydarzeń. Akcja sadzenia dębów została zainicjowana przez radnych Sejmiku Województwa Śląskiego – Stanisława Gmitruka, Marka Bieńka i Bronisława Karaska. Na uroczystości inicjatorów reprezentowali: Dariusz Bochenek oraz Jerzy Bogacki. Miasto Piekary Śląskie reprezentował II Zastępca Prezydenta Miasta Krzysztof Ślusarczyk, Urszula Gawlik - Naczelnik Kancelarii Prezydenta Piekar Śląskich oraz Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Teodora Heneczka Marcin Jurkowski.
Tragedia Górnośląska to umowna nazwa wydarzeń, które rozegrały się pod koniec II wojny światowej i tuż po jej zakończeniu na terenie Górnego Śląska. Po wkroczeniu w styczniu 1945 r. Armii Czerwonej i objęciu tych terenów przez nową władzę komunistyczną, ponad 46 tysięcy mieszkańców Górnego Śląska zostało zwabionych przez Sowietów w podstępny sposób w rzekomej mobilizacji do pracy przy odbudowywaniu śląskiego przemysłu po zniszczeniach wojennych, a następnie zostało aresztowanych, internowanych i deportowanych. Wielu z nich trafiło do sowieckich łagrów tysiące kilometrów od domu, gdzie doświadczyli głodu, zimna i wycieńczenia. Wielu z nich nigdy nie wróciło z nieludzkiej ziemi. Inni padli ofiarą represji w lokalnych obozach pracy czy więzieniach – często bez wyroku, bez możliwości obrony, tylko dlatego, że ktoś bez pytania uznał ich za „wrogów nowego systemu” niezależnie od ich narodowości. Tragedia Górnośląska to trauma pokoleń – dramat rozdzielonych rodzin, rozpacz matek, żon i dzieci, które nie wiedziały, gdzie są ich synowie, mężowie, ojcowie i czy jeszcze żyją. Przez wiele lat nie wolno było o tym mówić. Temat był przemilczany, wypierany, a pamięć o ofiarach usuwana z przestrzeni publicznej.
Dziś w wolnej Polsce naszym obowiązkiem jest pamiętać. Tragedia Górnośląska to bolesna lekcja, że wolność nie jest dana raz na zawsze, a godność ludzka musi być zawsze chroniona – bez względu na narodowość, język czy poglądy. Niech pamięć o tych wydarzeniach będzie przestrogą, ale też fundamentem dla przyszłości budowanej na prawdzie, szacunku i solidarności.